Az erről szóló, vasárnap benyújtott fideszes indítványt hétfőn kivételes sürgős eljárásban tárgyalta meg, kedden pedig már el is fogadta az Országgyűlés kormánypárti szavazatokkal. Két fideszes képviselő tartózkodott a szavazáson, a párton belül amolyan belső ellenzéknek számító, a Fideszből majdnem kizárt Ángyán József és Bencsik János. A szavazáson részt vett az élettársát bántalmazó Balogh József is.
Bencsik legutóbb a rezsicsökkentést kritizálta, ami szerinte rövid távú megoldás. A földügyekkel kapcsolatban szavát felemelő agrárpolitikus Ángyán legutóbb február végén keveredett hangos szóváltásba a miniszterelnökkel. Orbán Gyulán állítólag azt mondta neki, nem teszi meg azt a szívességet, hogy kizárja a frakcióból.
Az előterjesztés szerint az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal köteles ellenőrizni a közfeladatot ellátó szerveket, a közérdekű adat megismerésére irányuló igény pedig nem eredményezhet az ellenőrző szervek jogosítványaival azonos mélységű és terjedelmű adatbetekintést. Az indoklás ezt azzal egészíti ki, hogy azokat a "visszaélésszerű adatigényléseket", amelyek az adatkezelő működését jelentős mértékben és hosszú időre akadályoznák, nem kell teljesíteni.
Ebből és a kivételes eljárási rendből a hétfői vitában a felszólaló ellenzéki képviselők azt olvasták ki, hogy a kormányoldal korlátozni akarja a trafikpályázatok megismerhetőségét. Ezt az előterjesztő Vas Imre és Répássy Róbert igazságügyi államtitkár is cáfolta.
Tiltakoztak a civilek
Mint arról a hvg.hu beszámolt, korábban az atlatszo.hu a K-Monitorral, a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezettel és a Transparency International Magyarországgal együtt levélben kérte a törvényjavaslat elutasítását Rogán Antaltól és Harrach Pétertől. Ugyancsak levélben kérték Navracsics Tibortól, hogy a kormány ne támogassa a törvény elfogadását.
Érvelésük szeirnt így nem lesznek megismerhetők azok a szerződések, döntést megalapozó dokumentumok, amelyeknek kiadása túl sok munkával járna az adatkezelő szerv számára.
A civilek szerint elfogadhatatlan, hogy a törvénymódosítást kivételes és sürgősségi eljárásban, egy nap alatt, mindenféle előzetes egyeztetés és a civil szervezetek megkérdezése nélkül nyújtották be. "Semmi nem indokolja, hogy ilyen gyorsasággal tárgyalják a módosítást. Semmi sem indokolja, hacsak nem valamilyen botrány eltussolása – a módosítás ugyanis döbbenetes módon a már folyamatban lévő ügyekre is kiterjed" – írják.