Azt már megszokhattuk, hogy egyre gyakrabban tudósítanak a Bükk vadonjában felbukkanó barnamedvékről vagy hiúzokról. De hogy egy a kenyai és tanzániai szavannák vadvilágából származó macskaféle kóboroljon az Északi-középhegység erdőségében, ugyancsak különleges hírnek számít.
Kelet-afrikai szavannai vadásza kóborol a Bükkben
Szenzációs eseményről számolt be az Amve.hu internetes portál, egy Borsodnádasd térségében megfigyelt kelet-afrikai vadmacska, a szervál felbukkanásáról. Az elmúlt napokban többen is jelezték, hogy furcsa macskafélét láttak kóborolni a Bükki Nemzeti Park területén.
A szervált Eger, majd Borsodnádasd közelében is látták, ahol bemerészkedett egy helyi portára.
A furcsa vendégről Tamás Balázs videófelvételt is készített, ami lentebb tekinthető meg. A felvétel tanúsága szerint az állat egyáltalán nem viselkedett félénken, illetve ellenségesen, ami arra utal, hogy hozzászokhatott az emberi környezethez.
Ez pedig azt valószínűsíti, hogy valahonnan megszökhetett a házi macska módjára viselkedő szervál, bár arról egyelőre még nem szólnak a tudósítások, hogy sikerült-e a feltételezett gazda nyomára ráakadni.
Egész Afrikában elterjed ragadozónak számít
A szervál (Leptailurus serva ) a ragadozók rendjébe (Carnivora) ezen belül pedig a macskafélék családjába (Felidae) tartozó Afrikában honos faj.
Az egész kontinensen elterjedtnek számít, Fokföldtől Algériáig.
Legjelentősebb populációi Tanzánia, Botswana és Zimbabwe területén találhatók. A kifejlett példányok teljes testhossza 67 és 100 cm közötti, amihez még a hiúzhoz (Lynx lynx) hasonló rövid farok tartozik. Igen jellegzetes fajjegye a két nagy ovális és egymáshoz közel elhelyezkedő fül.
A homokszínű bundáját a leopárdéhoz hasonló fekete pettyek díszítik. Mind a látása, mind pedig a hallása kitűnő, és hatékony vadásznak számít. A szervál elsősorban éjszaka les a prédájára, zsákmányát rágcsálók, madarak és kisebb antilopok alkotják. Egyik különleges tulajdonsága, hogy a testméretéhez képest rendkívül magasra, akár három méterre is képes felugrani. A Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) listáján a nem veszélyeztetett fajok között tartják nyilván.