A CDC pénteken frissített adatai alapján Floridában a COVID-19 vírussal fertőzött sürgősségi betegek heti átlaga elérte a 2,64%-ot. Ez az arány az idei nyári hullám során az egyik legmagasabb az összes amerikai állam közül.
A floridai helyzet más fontos mutatókban is romlik, amelyeket jelenleg használnak a COVID-19 nyomon követésére. Ide tartoznak például a szennyvízkezelők és az idősotthonok adatai is. A sürgősségi betegellátásban részesülő betegek számának növekedése Floridában megegyezik néhány nyugati államéval, ahol szintén erősödött a vírus terjedése.
Pénteken közzétett heti jelentésükben azt írta az amerikai járványügyi hatóság: "az ország egyes területein folyamatosan nő a COVID-19 aktivitás, beleértve a tesztpozitivitás és sürgősségi osztályos látogatások számának növekedését, valamint a kórházi kezelések arányának emelkedését, különösen 65 év feletti felnőttek körében."
A hatóság viszont óvatosan fogalmazott arról, hogy megérkezett-e már az idei nyári hullám. Hangsúlyozták, hogy ezek az emelkedések egy rekordalacsony szintről indultak.
"Az elmúlt télen január elején tetőzött a COVID-19, majd februárban és márciusban gyorsan csökkent. 2024 májusára alacsonyabb volt, mint 2020 márciusa óta bármikor" - írta a CDC.
A járvány kezdete óta évente legalább kétszer megemelkedik a COVID-19 aktivitása: egyszer nyáron vagy kora ősszel, majd télen új változatok hatására.
Jelenleg országszerte dominál két közeli rokonságban álló variáns (KP.2 és KP.3), amelyek az utóbbi hetekben az esetek több mint felét okozták.
Ezek mellett más változatok keveréke is gyorsult fel: például az LB.1 variáns jelenleg az esetek 14,9%-át teszi ki.
Az Új-Mexikótól Louisianáig terjedő régióban pedig egy új KP.4.1 nevű változat aránya június 22-ig már 17,9%-ra emelkedett.
A héten jelent meg interjúnk Oroszi Beatrixszal, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatójával, aki a magyarországi helyzetről is részletesen beszélt. Azt hangsúlyozta, hogy "meg kellene tanulnunk már végre, hogy attól, hogy a Covid-kérdés lekerül a napirendről, ez a vírus még terjed, változik és folyamatosan mutálódik".
Szükség van az éberségre, a monitorozásra, és ebben az Epidemiológiai és Surveillance Központ is szerepet vállal.
Idén például nyáron is működtetni fogjuk a kutatási célú légúti figyelőszolgálatunkat háziorvosok és kórházak részvételével. Ennek az a legfőbb oka, hogy
készülünk egy lehetséges nyári COVID-19 járványhullámra, amit az előrejelzések szerint egy új Sars-CoV-2 variáns, a KP.1 okozhat.
A növekedés jelei az Egyesült Államokban, és Nyugat-Európában már mutatkoznak, és itthon is azonosítottunk ismét COVID-19 megbetegedéseket. Valószínűleg egy későnyári vagy koraőszi COVID-19 hullám felé tartunk, de az sem kizárt, hogy ez a járványhullám a tavalyihoz képest valamivel korábban ide fog érni - fogalmazott az epidemiológus.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images