Az orosz kormányfő törvényes ukrán hatalomhoz kötötte a pénzügyi segítséget. Mint mondta: az ukrán hatalomnak meg kell védenie az embereket, "hogy ne töröljék bele a hatalomba a lábukat".
Az orosz kormány akkor teljesíti ukrán partnereinek tett ígéreteit, ha a szomszédos országban törvényes és hatékony lesz a hatalom - jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök csütörtökön.
A politikus az orosz kormány ülésén arra is figyelmeztetett: az ukrán hatalomnak arra kell összpontosítania, hogy megvédje az embereket, "hogy ne töröljék bele (a hatalomba) a lábukat (az emberek)". Medvegyev szerint az ukrán vezetésnek meg kell védenie a rendvédelmi szervezetek embereit, akik az állam érdekeit oltalmazzák.
Az orosz kormányfő azt mondta: Moszkva folytatja az együttműködést ukrán partnereivel "minden területen", és mindent megtesz annak érdekében, hogy teljesítse ígéreteit. Hangsúlyozta ugyanakkor: ehhez arra van szükség, hogy "partnereink jó formában legyenek", az ukrán hatalom pedig legitim és hatékony legyen.
Dmitrij Medvegyev közölte, hogy csak ebben az esetben fejleszthetik Ukrajnával a teljes értékű gazdasági együttműködést. Arra kérte a kormány tagjait, hogy tartsák magukat ehhez az állásfoglaláshoz.
Oroszország 15 milliárd dollár (jelenlegi árfolyamon mintegy 3400 milliárd forint) értékű pénzügyi segítséget ígért tavaly decemberben Ukrajnának, és jelentősen csökkentette a földgáz árát.
Szerdán Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője nem tudta megmondani, hogy Oroszország megvásárolja-e a héten az ukrán eurókötvények újabb csomagját, amelyről hétfőn beszélt Anton Sziluanov pénzügyminiszter.
Időközben a bagdadi látogatáson tartózkodó orosz külügyminiszter a nyugati politikusokat hibáztatta a kijevi zavargások miatt. Lavrov az iraki fővárosban azt mondta, hogy ők provokálják kijelentéseikkel az ukrajnai radikálisokat. Az orosz diplomácia vezetője emellett a nyugati sajtót vádolta, hogy az eltorzítja az Oroszországgal szomszédos országban zajló eseményeket.
Moszkva élesen bírálta a nyugati büntető intézkedéseket is, miután az Egyesült Államok korábban érvénytelenítette több ukrán tisztségviselő vízumát, akik Washington szerint közvetlenül kapcsolatba hozhatók az erőszak alkalmazásával a kijevi Függetlenség terén (Majdan). Az Európai Unió is szankciókat helyezett kilátásba Ukrajnával szemben.
Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő kijelentette, hogy a szankciók csak erősítik a szembenállást az ukrán kormány és ellenfelei között. Utalt arra is, hogy Szergej Lavrov Bagdadban zsarolásnak minősítette a büntetőintézkedések alkalmazását.