Sokat elmond arról, hogy "mivel állunk szemben", hogy mely szervezetek nem hajlandók regisztrálni a civil törvénynek megfelelően – mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő a Kossuth rádióban. Szerinte a "Soros-szervezetek" egyértelműen azonosíthatók azok között, amelyek "megpróbálnak ellenállni".
A külföldről finanszírozott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényt az Országgyűlés június 13-án fogadta el. Legkésőbb július 12-én kellett regisztrálniuk azoknak a civil szervezeteknek, amelyek idén már külföldi támogatást is kaptak a munkájukhoz. Emellett fel kell tüntetniük a honlapjukon, hogy külföldről támogatott szervezetről van szó.
Korábban az Autonómia Alapítvány, a Civil Kollégium Alapítvány, a Jogriporter Alapítvány és az Ökotárs Alapítvány közös közleményben jelentette be, hogy nem tesz eleget a külföldről támogatott szervezetekről szóló törvény előírásainak. A Magyar Helsinki Bizottság már ezt megelőzően közölte, hogy nem regisztrál.
Csütörtökön az Európai Bizottság bejelentette, hogy kötelezettségszegési eljárást indított a civiltörvény miatt. Brüsszel szerint az évi 7,2 millió forintnál magasabb külföldi támogatásban részesülő civil szervezetek regisztrációját előíró jogszabály sérti az EU alapjogi chartájának rendelkezéseit, különösen az egyesüléshez való jogot.
Ezenkívül indokolatlan korlátozásokat jelent a tőke unión belüli szabad áramlásával szemben, a regisztrációs kötelezettség diszkriminatív, emellett "adminisztratív és reputációs terhet" jelent az érintett szervezetek számára. A bizottság úgy látja, ez a billog akadályozhatja a külföldi adományok érkezését.
A civiltörvény a magánélet és a személyes adatok védelméhez való jog tiszteletben tartásával kapcsolatokban is aggályokat vet fel – írták még az indoklásban.