Egy példa
Az MVM szerkesztőségünk egyik tagjának szeptemberben küldte el az augusztusi leolvasás utáni első gázszámláját. Kollégánk pontosan tudta, hogy jelentős visszatérítésre számíthat, ugyanis tavaly, az energiaválság legforróbb pillanataiban két beruházással csökkentette az átlag feletti fogyasztását átlag alatti szintre:
- egyrészt hőszivattyúkat helyeztek üzembe, hogy az őszi-tavaszi átmeneti időszakban temperálják a lakóingatlant,
- másrészt az egyébként viszonylag jól szigetelt ingatlanban a tetőszerkezet síkját is 20 centiméteres kőzetgyapot szigeteléssel látta el (előtte csak a födém volt szigetelt).
Az átalánya mértékét a leolvasás előtti időszakra a rendelkezésre álló rezsicsökkentett megajoule értékhez igazítva, a rezsicsökkentés mértékére (ez a helyileg vételezett gáz esetében havi 153 köbméter) állította kollégánk, és bízott benne, hogy a fogyasztását az átlag alá tudja szorítani. A befektetéseknek és az enyhe tavalyi télnek köszönhetően – picit magasabb áramszámla mellett – átlag alatti, a korábbi fogyasztásnál harmadával alacsonyabb gázfogyasztással hozták le az időszakot. Mindezek révén 55 ezer forintnyi visszatérítést kapott az elszámolás után. Ám a szeptemberi számla váratlanul magas volt:
az MVM bruttó 25579 forintos számlát küldött ki az augusztus 17. és szeptember 9. közötti időszakra, miközben az új átalánynak 14600 forint körülire kellett volna esnie.
Önmagában véve kollégánk esetében nem magának a számlának a nominálisan magas összege verte ki a biztosítékot, hanem az, hogy
- egy 55 ezer forintos visszatérítés után nagyon meglepő, hogy az előző elszámolási időszakinál mégis miért állította az MVM forintban kifejezve kétszer magasabbra a havonta fizetendő átalány mértékét,
- gyanús volt, hogy miért van a számlában piaci áras földgáz,
- hogyan számolt az MVM tulajdonképpen és mire számíthat a fogyasztó az egész évre vonatkozóan.
Hogy jön ki a matek?
Szerencsére az MVM ügyfélszolgálata segített nekünk értelmezni a számlát, és hogy hogyan jön ki a matek. Mint azt tudjuk, a rezsicsökkentett áron vételezhető gázmennyiséget a pontosság kedvéért (és az érvényben lévő jogszabályok szerint) napokra lebontva vehetik igénybe a fogyasztók, és részben épp ez okozza a galibát is, pontról pontra így megy a számítás:
- Az előző időszakiból becsült új átalányfogyasztást 136 köbméterre, 4746 MJ-ra állította be az MVM. Ez kényelmesen a rezsicsökkentési határ (ezen a fogyasztási helyen durván 153 köbméter, MJ-ban kifejezve kb 5300 MJ) alatti mennyiség. Ez forintban egy átlagos hónapban 14600 forintos számlát jelent.
- A leolvasás a fenti esetben augusztus közepe után, 17-én történt, az elszámoló számlát pedig szeptember 9-éig állították ki. A két időpont között 24 nap telt el, ennyi napra pedig 4173 MJ rezsicsökkentett fogyasztás jár.
- A 4746 MJ-os átalány és a 4173 MJ-os rezsicsökkentetten vételezhető mennyiség közötti különbséget, 573 MJ-t így már piaci áron számolták el. Így jött ki a bruttó 25 579 forintos számla erre a 24 napra.
Összességében tehát az történt, hogy
az MVM egy törthónapra ugyanazt az átalánymennyiséget számolta el, mint amit a fogyasztó egy egész hónapnyi fogyasztásra tervezett be, ezért átlépte a rezsicsökkentési határt, és ezért szállt el a szeptemberi számla.
Megoldás
Nagyon egyszerű lenne a megoldása a problémának, két esetet is felvázolunk:
- ha az átalányt is egy nevezőre hoznák a rezsicsökkentési kvótával, azaz az átalányt napra állítaná be a fogyasztó, akkor a hónap hosszától függően minimális eltéréssel jönnének a számlák, de így nem fordulhatna elő az említett túlszámlázás.
- a másik egyszerű megoldás, ha az elszámolás utáni első számlát arányosítanák az eltelt napok számával, és ebben az egy hónapban nem az átalányt, hanem az átalány naparányos törtrészét számlázná ki az MVM.
Fontos megjegyezni, hogy a magasabb számla után normalizálódik a helyzet, a következő átalány már a várakozásoknak megfelelően érkezik, nem kell jelezni semmit az MVM-nek (a fenti példánál maradva 14 ezer forintos számla jött már októberre).
Az ügyintéző kérdésünkre tisztázta, hogy a különbséget természetesen a következő elszámolási időszakban visszatérítik, a befizetett összeg és a rezsicsökkentett mennyiség nem vész el ettől (feltéve persze, hogy idén is sikerül átlag alatt maradnia a példában szereplő háztartásnak). Viszont kellemetlen, hogy az MVM a fogyasztó pénzét emiatt kvázi előre beszedi és használja, ezzel javítva a saját likviditását.
A fentinél elméletben sokkal durvább esetek is előfordulhatnak, ha az elszámolási időszak mondjuk csak pár napos lenne, és eleve magasabb lenne a beállított átalányfogyasztás. Ilyen extrémebb esetben akkor több tíz vagy százezres számla is repülhet. Ilyenkor a megoldás: időközi elszámolást kell kérni. A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy a gyakorlatban ilyen számlákkal mi nem találkoztunk.
A magasabb rezsiszámlákkal a diktálós rendszerben lévők esetében az alábbi cikkeinkben foglalkoztunk:
Címlapkép forrása: Getty Images