A 49 éves Márki-Zay eddigi politikai tapasztalatainak középpontjában a 2018 februárjában Hódmezővásárhelyen folytatott sikeres polgármesteri kampánya áll. Itt kiszakította a 43 ezer lakosú délkelet-magyarországi várost a Fidesz szorításából. Ugyanakkor ez a kampány volt számára úgymond a tűzkeresztség. Az akkor még zűrzavaros balközép ellenzéki pártok támogatták indulását, a Jobbik pedig logisztikai és stratégiai segítséget nyújtott kampányához. Az egységes ellenzék ellenére Márki-Zay komoly hátrányból indult. Kampányáról a helyi média többnyire nem számolt be, a Fidesz pedig olyan harsány gyűlölet- és megfélemlítési kampányt indított az ellenzék helyi vezetője ellen, amely a “keresztény-konzervatív” politika kenyere Magyarországon. Márki-Zayt — aki a Szent István Király Római Katolikus Plébánia pasztorális tanácsának elnöke volt — saját templomának lelkésze nyilvánosan kitagadta. Németh László atya a vasárnapi szentmisén tartott homíliáját arra használta fel, hogy a hívekre nyomást gyakoroljon és a Fidesz támogatására biztassa őket. Németh atya odáig ment, hogy a plébánia világi vezetőjét hazugnak és ripacsnak nevezte. De Márki-Zayt “rosszabbal” is vádolták, többek között azzal, hogy megrögzötten mecsetet akar emelni Hódmezővásárhelyen. Ez a vád teljesen megalapozatlan volt.
Bár Márki-Zay továbbra is a jobbközép pártok közé tartozik, és a múltban szociálisan konzervatív nézeteket vallott, a Mindenki Magyarországa Mozgalom a befogadás és a megbékélés hangján szólal meg: “A mozgalom hidat épít a különböző pártok és ideológiák között… A mozgalom tagjai úgy vélik, hogy Magyarországnak új politikai kultúrára van szüksége. Ennek érdekében minden tisztességes, a változásban érdekelt magyar embert szívesen látnak” – hirdeti a mozgalom.
Ez egy eléggé homályos kiáltvány. De a felhívás, hogy Magyarországon új politikai kultúrát kell építeni, minden másnak az alapja.
Szerencsére úgy tűnik, hogy ez az új politikai kultúra gyökeret ereszthet – legalábbis az ellenzék soraiban. Dobrev Klára, Márki-Zay balközép riválisa az ellenzéki előválasztáson gratulált ellenfele győzelméhez, és az egész ellenzéket a jelenlegi egységfront fenntartására szólította fel. Bár a Demokratikus Koalíció politikusa Budapesten kívül több győzelmet aratott, nem várta meg a végeredményt, hogy támogatását és gratulációját fejezze ki. “Szívből gratulálok neki. Ő lett a hatpárti ellenzéki összefogás közös miniszterelnök-jelöltje. Teljes támogatásomról biztosítottam őt” – mondta Dobrev, hozzátéve, hogy az ellenzéknek most már egyenesen Orbán Viktorra és legyőzésére kell összpontosítania.
A korábbi önmagához képest halvány árnyékká zsugorodott Magyar Szocialista Párt szintén gratulált az egyesült ellenzék új vezetőjének, és meghatározta a következő választásra vonatkozó napirendi prioritásait:
“Azt várjuk a miniszterelnök-jelöltől, hogy segítse a sokszínű koalíció munkájának összehangolását, képviselje a közös programot a mindenki számára egyenlő esélyű ország építésére, legyen elkötelezett az alacsony magyar bérek emelése, a rabszolgatörvény eltörlése, a szociális háló megerősítése, az alacsony nyugdíjak emelése és a lakhatási válság felszámolása mellett. Emellett a közfinanszírozott oktatás és egészségügy megerősítésében és minőségének javításában, a korrupció felszámolásában, a magyar embereket károsítók felelősségre vonásában, valamint Magyarország nemzetközi megítélésének helyreállításában látjuk őt. Péter, számíthatsz ránk!”
Úgy tűnik, Márki-Zaynak több mint 220 ezer új szavazót sikerült mozgósítania – olyanokat, akik az előválasztás első fordulójában még nem szavaztak. Csak ezután, illetve Karácsony Gergely budapesti főpolgármester döntése után, hogy kiszáll a versenyből és Márki-Zay mögé áll, vált az éllovassá. Márki-Zay azt ígérte, hogy új szavazókat hoz az ellenzéki sátorba, és a második forduló eredményei alapján ez talán sikerült is neki. De itt egy személyes anekdota, ami ugyanezt sugallja. Két hete beszélgettem egy, a magyar politikában jártas barátommal, aki az elmúlt évtizedben nem szavazott az ellenzékre. Most jobban érezte, mint valaha, hogy a Fidesznek lejárt az ideje. A rendszerszintű és kirívó korrupció elviselhetetlenné vált. A közelgő országos választáson támogatni tudja Márki-Zayt, miközben a Demokratikus Koalíció politikusai mellé soha nem tudott volna ikszet húzni.
Orbán Viktor most néz szembe az első igazi, komoly választási kihívással, mióta tizenegy évvel ezelőtt visszatért a hatalomba. Számos cimborája szembesül azzal, hogy ha az ellenzéki sikerrel jár, akár elszámoltatás is jöhet.