Fel kell készülni az őszi sereghernyó magyarországi megjelenésére – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinensen őshonos, melegigényes faj. Rendszeresen vándorol, akár több száz kilométer megtételére is képes, gyors terjedésében a kereskedelmi tevékenységnek is döntő szerepe van. Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában is megjelent már, jelentős gazdasági károkat okozva.
Az Európai Unióban először 2018-ban, Németországban figyelték meg a lárváit egy kukoricatáblán, de Cipruson, Máltán, Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban (a Kanári-szigeteken) és tavaly Romániában is igazolták a jelenlétét. Eddig elsősorban elszórtan jelentek meg az őszi sereghernyó egyedei, tömeges felszaporodása nem jellemző.
Több esetben importtermékek segítették a kártevő terjedését, ezért kiemelten fontos ezek ellenőrzése és a növényegészségügyi szabályok betartása.
– közölte a NAK.
Az őszi sereghernyó tápnövény-preferencia alapján két csoportba sorolható: az egyik csoport a rizst és a fűféléket, míg a másik a kukoricát, a gyapotot és a cirkot preferálja. Hazánkhoz az utóbbi csoportba tartozó egyedek kerültek földrajzilag közelebb, ami jelentős gazdasági kárt idézhet elő. A fő kárt a lárva okozza, amely a leveleket és a termést is károsíthatja. Ráadásul a lárvák a kukoricaszemeket károsítva utat nyitnak számos gomba számára, amelyek toxintermelésükkel további gazdasági kárt okoznak.
A védekezés tekintetében a lárvák és a bábok gyéríthetők a talajfelszín közelében végzett talajmunkával, hiszen a felszínre kerülő egyedek nagy része fagypont alatti hőmérsékleten elpusztul. Emellett kémiai védekezésre is van lehetőség, sőt, a biológiai védekezés során több szervezet magas hatékonyságot mutatott.