A 2013-ban indított üzenetküldő alkalmazáson egyre nagyobb mennyiségben cserélnek gazdát lopott adatok és hackelést támogató eszközök. A pofonegyszerű kezelhetőség és a felületes moderálási szabályok miatt pedig egyre szélesebb rétegek férnek hozzá a lopott tartalmakhoz.
A Telegramon fórumszobákhoz hasonló csatornákon lehet megosztani az üzeneteket, és nagyméretű fájlok küldése is lehetséges. Így a csatornák tulajdonképpen egyre jobban hasonlítanak a dark web illegális online piactereihez. Míg azonban az utóbbit csak körülményesen - általában egy anonimizáló szoftveren keresztül - lehet elérni, a Telegram egyszerűen letölthető bármelyik app store-ról.
Az üzenetküldő felhasználói bázisa azután nőtt meg igazán, hogy a Facebook egy évvel ezelőtt megváltoztatta a Whatsapp adatvédelmi politikáját. A Telegramot jelenleg 500 millióan használják, de az app augusztusra már elérte az 1 milliárd letöltést. Az applikáció azért is kedvező terep a hackerek számára, mert a Whatsappal ellentétben nem jeleníti meg a telefonszámot és fórumszerű beszélgetést tesz lehetővé.
Az alvilág fokozott megjelenése a platformon arra ösztönözheti a dubai céget - amely jelenleg a tőzsdére lépést fontolgatja - hogy szigorítson a moderálási szabályain. A Telegram úgy nyilatkozott, hogy jelenleg is léteznek irányelvei a személyes adatok védelmére. Ennek megfelelően, folyamatosan növekvő moderátorcsapata naponta 10 000 nyilvános csoportot távolít el.