Oxagon City a Szaúd-Arábiában felépülő, futurisztikus Neom projekt egyik legkülönlegesebb részét képezi, hiszen lakói a vízen lebegő platformokon élnek majd. Ha minden a tervek szerint halad, akkor az első lakók már az idén beköltözhetnek.
A Neom projekt Szaúd-Arábia egyik legambiciózusabb vállalkozása, amivel nem csak egy hatalmas, futurisztikus várost terveznek létrehozni, hanem a befektetők és a turisták érdeklődését is igyekeznek felkelteni, hogy a Vision 2030 projekt keretében a hagyományosan az olajiparra alapozott gazdaság működtetésére más, a fosszilis energiahordozóktól független megoldást találjanak. Az elképesztő nagyságú, 500 milliárd dolláros költségvetésből több ütemben megépülő Neom jövővárosról az Origo több alkalommal írt, például ebben a cikkében.
A Neom részeként megépülő Oxagon City komplexuma tíz különböző részegységből áll majd, amelyek mindegyike más-más újdonságot rejt: a The Line nevű város egyetlen, sok kilométer hosszan elnyúló, tükörbevonatú felhőkarcolóból áll majd - erről az Origo ebben a cikkében írt -, a Trojena egy sivatagi síparadicsomnak készül, míg az Oxagon City vízen lebegő platformokkal növeli meg a szárazföldi település méreteit, és nyújt otthont sok tízezer lakosnak.
A nyolcszög alakú Oxagon City 7 kilométer hosszan terül majd el a szárazfölddel párhuzamosan a Vörös-tengerben,
a Szaúd-Arábia északnyugati részén, Tabuk tartományban épülő Neom projekt egyik legfontosabb elemeként. Egy hajózható szélességű csatorna fogja elválasztani a szárazföldtől.
A speciális felépítésű város nagyrészt a vízre épül, ahol négyszög alakú platformokon helyezik majd el a lakóépületeket, irodákat, és kutatóközpontokat.
A településtől kicsit távolabb, szintén a part közelében pedig a várost ellátó létesítmények, az adatközpont, a tengervízből a sót kivonó telep, és egy telekommunikációs központ kapnak helyet.
Oxagon Cityben az ipar 4.0 vívmányai, az okosvárosok minden jellemző hozzávalója, a mesterséges intelligenciára alapozott IoT rendszerek, a megújuló energiaforrásokra alapozott ellátás, az automatizált közlekedési rendszerek, és az önvezető technológiák mind helyet kapnak az ottlakók kiszolgálása érdekében, akik egy valódi élő laboratóriumban érezhetik majd magukat.
Ez lesz az egész Neom-komplexum kutatási és gyártási centruma, ahol elsősorban az innovációk fejlesztésén és tesztelésén lesz a hangsúly, és ahol amellett, hogy 90 ezer lakót szállásolnak majd el, 70 ezer munkahelyet is teremtenek.
Látványos videó a különleges, lebegő városról:
Mohamad bin Szalmán koronaherceg szerint, aki egyben a fejlesztést irányító társaság elnöke is, Oxagon City mindezeken túlmenően egy új regionális kereskedelmi központ lesz, sőt, a világkereskedelem egyik új fókuszpontja. Erre egyébként jó eséllyel pályázhat, mert a közelben lévő Szuezi-csatornán halad keresztül a globális kereskedelem 13 százaléka.
Nagyon fontos a jó megközelíthetőség is, aminek érdekében rendkívül jól kiépített közlekedési infrastruktúra áll majd rendelkezésre. Itt lesz például a legnagyobb tengerjáróhajó-kikötő a Vörös-tengeren, amely teljes egészében tiszta energiával működik majd. De nagysebességű vasúttal, közúton és repülővel is meg lehet majd közelíteni Oxagon Cityt.
A cél az, hogy a Föld területének 40 százalékáról 6 óra alatt el lehessen jutni a városba.
Az új csodaváros a tervek szerint 2030-ra lesz teljesen készen, de az első lakók már akár az idén beköltözhetnek.