A NASA Parker űrszondája két éve különös rádiójeleket fogott be a Vénusznál, amiket a tudósok később hangokká alakítottak. Mintha egy kísértet énekelne.
A Vénusz az egyik legkülönösebb bolygó a Naprendszerben, és ezt a NASA tudósai sem titkolják. Az űrhivatal két éve, 2020 júliusában a Parker szonda segítségével különös rádiójeleket rögzített a planéta környékén, amiket később hangokká alakítottak. A felvétel ugyan nem mostani, de sokan talán még nem is hallották – pedig érdemes.
Ahogy a Futurism ezzel foglalkozó írása is rámutat, a hanganyag kissé horrorisztikus, mintha egy idegen világ lényei duruzsolnának a háttérben. A zajt természetesen nem ők okozták, hanem a bolygó ionoszférájában, vagyis a felső légkörben zajló folyamatok.
Ahogy a NASA is hangsúlyozta, a rádiójelek az űrben nem hallhatók, de a szakemberek megoldották, hogy e különös frekvenciák az emberi fül számára is érzékelhetők legyenek. A tudósok azt remélik, hogy a szonda FIELDS műszere által rögzített rádiójelek segíthetnek megérteni, hogyan vált a Vénusz a ma ismert, perzselő világgá. (A bolygó felszíné hőmérséklete akár több mint 400 Celsius-fok is lehet.)
A hanganyag azért is érdekes, mert a Parker alapvetően nem a Vénusz tanulmányozásához épült; a Nap külső koronájának megfigyelését végezte, ám utazásakor a Vénuszt is megközelítette. Az észlelt rádiójeleknek köszönhetően arra már rájöttek a szakértők, hogy az eltelt 30 évben a Vénusz ionoszférája vékonyodott. Ez a változás a napciklussal van összefüggésben.