Varga Mihály pénzügyminiszter a rendszer egyszerűsítést, tárcája pedig a „Stop Soros” törvénycsomag keretében kivetendő különadót emelte ki annak alkalmából, hogy a Parlament elé kerül a jövő évi adótörvényekről szóló javaslatcsomag.
Az indítványok legnagyobb része már ismert volt, hiszen arról Varga is beszélt a költségvetés benyújtásakor, majd a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely a Kormányinfón. Vannak viszont újdonságok is:
- 5 százalékosra csökken az UHT és az ESL tej áfája (eddig csak a friss tejre vonatkozott a kedvezményes adó)
- Az egészségügyi kockázatot jelentő ételek, italok (pl. cukros üdítők, chipsek, csokoládék, szeszes italok) esetében átlagosan 20 százalékkal nő a népegészségügyi termékadó mértéke.
- Csökken a motorkerékpárok regisztrációs adója.
- Az online fizetések ösztönzése érdekében 20 ezer forintig minden lakossági átutalás mentesül a pénzügyi tranzakciós illeték alól.
- Öt adófajta megszűnik. A javaslat szerint 2019-től már nem kell 75 százalékos különadót, hitelintézeti különadót vagy kulturális adót fizetnie. A baleseti adó, és az eho (egészségügyi hozzájárulás) is megszűnik, de ezeket továbbra is fizetni kell: az előbbi a biztosítási adóba, az utóbbi a szociális hozzájárulási adóba olvad.
Amit már eddig tudni lehetett:
- Nem változik a 9 százalékos társasági adó;
- Változatlanul 15 százalék az szja, viszont
- Bővül a kétgyermekeseknek nyújtott családi adókedvezmény. Jövőre ötezer forinttal több adókedvezményt lehet igénybe venni gyermekenként, ez összesen már havi 40 ezer forint.
- Folytatódhat a vállalkozások által fizetendő szociális hozzájárulási adó mérséklése, a hatéves bérmegállapodás alapján szocho jövőre az idei 19,5 százalékosról 17,5 százalékra csökken.
- Az öregségi nyugdíj mellett dolgozók jövedelme után 2019-ben már csak a 15 százalék személyi-jövedelemadót kell fizetni, járulékokat nem.
És ami az egyszerűsítéseket illeti:
- Jövőre az adóhivatal a kifizetők adatszolgáltatását alapul véve az egyéni vállalkozóknak is szja-bevallási tervezetet készít.
- A SZÉP-kártya marad az egyetlen kedvező adózású cafeteria-elem. Ezzel Varga Mihály szembemegy nem csak az eddigi, igen bonyolult rendszerrel, de Domokos László ÁSZ-elnökkel is, aki egy hete még utalványban szerette volna dolgozóinak a béremelést kifizetni. A kormány szerint pénz jár – emelte ki a pénzügyminiszter.
- Átalakul a szociális hozzájárulási adó kedvezményrendszere, amely a jövőben nem a cégekre, hanem a dolgozókra fókuszál. Új kedvezményként jelenik meg a munkaerőpiacra lépők kedvezménye, amely a pályakezdők, a tartós munkanélküliek és az anyasági ellátások után visszatérők mellett a korábban inaktív munkavállalók számára is elérhető lesz.
- Jövőre az adatszolgáltatás iránya is megfordul: a meglévő adatok alapján a NAV fogja értesíteni a vállalkozót, hogy melyik dolgozója után vehet igénybe adókedvezményt. További kedvező változás, hogy a kedvezmények már nemcsak 100 ezer forintig, hanem a mindenkori minimálbér összegéig érvényesíthetőek.
- Megszűnik a 25 év alattiak és az 55 év felettiek után járó automatikus kedvezmény – utóbbit részben magyarázza, hogy a nyugdíjasok után már nem kell szochót fizetni, kérdés, mi lesz azokkal, akik még nem érték el az öregségi nyugdíj korhatárát.
Varga Mihály ugyan diszkréten hallgatott róla, minisztériuma azonban úgy emelte ki a „bevándorlási különadó” bevezetését, mintha ez lenne a legfontosabb eleme a törvénycsomagnak. Ennek lényege, hogy „a bevándorlást segítő szervezeteknek” 25 százalékos adót szed be a NAV, amit azzal indokol a közlemény, hogy „illegális migráció elleni védekezés jelentős pénzügyi terheket jelent a magyar költségvetésnek”.