Uniós integráció
A legtöbb európai támogatja Ukrajna integrációját. És ha az európaiak támogatják, akkor az egyes országokban még mindig szkeptikus politikusoknak nem szabad szembeszállniuk az emberekkel, a társadalommal és az európai történelem menetével- jelentette ki éjszakai videóüzenetében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Három szintű gazdasági csomag készül Ukrajnában
Egy készülő három szintű gazdaságélénkítési cselekvési terv szükségességéről beszélt Volodimir Zelenszkij. Az első egy speciális támogatási program a kis- és középvállalkozások támogatására, ami új munkahelyeket teremthet. A második az ukrán biztonsági szektor fejlesztése, ami munkahelyteremtés és technológiai fejlesztés lenne egyszerre. A harmadik pedig az ipari fellendülés és a befektetések ösztönzése ipari parkok létrehozásával és a modern technológiák Ukrajnába vonzásával.
Nem volt lényeges változás a frontvonalakon
Lényeges változások nem történtek a frontvonalakon. Szeverodonyeck, Liszicsanszk és Donbász más városai, amelyeket a megszállók jelenleg kulcsfontosságú célpontnak tartanak, kitartanak. Van egy bizonyos pozitívum Zaporizzsja régióban, ahol sikerül meghiúsítanunk a megszállók terveit. Fokozatosan haladunk előre a harkovi régióban, felszabadítva földünket. Mikolajiv védelmét is tartjuk - mondta éjszakai videóüzenetében az ukrán elnök.
Ukrajnának 150-300 MLRS-re lenne szüksége
Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tancsadó szerint Ukrajnának több száz nyugati tüzérségi fegyverre van szüksége ahhoz, hogy a keleti donbászi régióban kiegyenlítse a versenyfeltételeket Oroszországgal.
"A tüzérség iránti követelésünk nem csak szeszély... hanem objektív szükséglet a csatatéren kialakult helyzet miatt" - mondta, hozzátéve, hogy Ukrajnának 150-300 mobil rakétakilövő rendszerre (MLRS) van szüksége ahhoz, hogy érdemben felvehesse a harcot Oroszországgal. Eddig mindössze hetet kapott.
Podoljak azt is elmondta, hogy a béketárgyalások csak akkor folytatódhatnak, ha Oroszország feladja a február 24-i megszállása óta megszerzett területét.
Zelenszkij: Az orosz invázió a „Covid-22", a fegyverek pedig vakcina
Volodimir Zelenszkij az orosz inváziót a Coviddal hasonlította össze, a fegyvereket és a szankciókat oltásnak pedig minősítette. Az ukrán elnök, aki a Time magazin év 100 legbefolyásosabb emberének megünneplése alkalmából rendezett gálán videókapcsolaton keresztül beszélt, ismét több külső segítségért lobbizott, mert mindt mondta: „az ukrán hadsereg haldoklik a csatatéren".
10-en 1 ellen
Az orosz és ukrán fegyveresek arányát 10:1-re teszik Szeverodonyecknél. Az ukrán hadsereg szerint Oroszország teljes haderejének körülbelül egyharmada a város körül összpontosul, ahol körülbelül 10 000 civil maradt, sokan közülük idősek.
Szerhij Hajdaj, a luhanszki régió kormányzója azt mondta, hogy „Szeverodonyeckben csak akkor tart a csend, amikor újratöltik a fegyvereket". Az orosz erők minden erejüket a térségre összpontosították – mondta Olekszij Danilov, az ukrán Biztonsági Tanács titkára a Reutersnek. „Nem kímélik az embereiket, csak ágyútöltelékként küldik az embereket" – mondta.
Nincs megállapodás a gabonaszállítmányokról
A Kreml közölte, hogy nem sikerült megállapodásra jutni Törökországgal az ukrán gabonaszállítmányok Fekete-tengeren keresztüli exportjáról. Törökország szorgalmazza, hogy megállapodás szülessen Oroszország és Ukrajna között a globális élelmiszerválság enyhítésére a fekete-tengeri kikötőkben rekedt gabona biztonságos áthaladásáról szóló tárgyalásokkal, de erőfeszítései ellenállásba ütköztek. Ukrajna szerint Oroszország ésszerűtlen feltételeket szab, a Kreml szerint a szállítás a szankciók megszüntetésétől függ.
Finnország a határtörvény módosítását tervezi
A finn kormány a határtörvény módosítását tervezi, hogy lehetővé tegye kerítés építését Oroszországgal közös keleti határán – közölte. A határtörvény módosítására irányuló lépéssel a finn kormány a határbiztonság megerősítésére törekszik Ukrajna orosz inváziója és Finnország NATO katonai szövetséghez való csatlakozási szándéka közepette.