A háziasszonyok szempontjából is hálás étel, hiszen akár napokkal korábban elkészíthető, sőt, még finomabb is, ha nem azonnal fogyasztjuk. Készítésének módja – mint a legtöbb hagyományos étel esetében – igen változatos, de vananak olyan titkai a töltött káposztának, amiket minden receptnél érdemes figyelembe venni ahhoz, hogy az eredmény igazán ínycsiklandó legyen.
A hozzávalók
Káposzta
Savanyított káposztát keressünk a piacon, mégpedig vágott formában és egész levelekben is, hiszen mindkettőre szükség van a töltött káposztához. Bátran kóstolj a piacon!
Akkor jó a káposzta, ha nincs semmilyen utóíze és enyhén sárgás színű. Ha túl savanyúnak találod, az ne riasszon vissza, hiszen vízzel a savanyú íz nagy részét kimoshatod belőle.
Hús
A töltött káposztához a legjobb hús a sertéslapocka, de még finomabb lesz a töltelék, ha a sertést együtt használjuk marha- vagy pulykahússal. Ha pulykát is teszünk bele, a combját használjuk.
A töltelékhez darált húsra lesz szükség, amit megkaphatunk a boltban is, de mégis érdemes otthon ledarálni. A töltelékbe ezenkívül kerülhet még füstölt szalonna is, hogy még szaftosabb legyen az étel.
Rizs
A töltött káposzta készítőit két táborba lehet sorolni a rizs kapcsán: az egyik csoport nyersen, a másik pedig főve teszi bele a töltelékbe. Ez utóbbi azért ajánlott, mert biztosra lehet vele menni, nem kell azért aggódni, hogy a vendégek foga alatt ropogni fog a félig elkészült rizs.
Fűszerek
A töltött káposztából nem hiányozhat a só, a bors, a babérlevél és a kömény, valamint a zúzott fokhagyma és a pirított vöröshagyma sem. De sokan tesznek bele csombort, kaprot, szerecsendiót is, és vannak, akik el sem tudják képzelni csípős íz nélkül.
Elkészítés
– A töltött káposzta ízén sokat javít, ha nem sima vízzel, hanem a hús főzőlevével öntjük fel főzés közben. Ha a levet túl sósnak találjuk, adjunk hozzá még vizet.
– Legyünk türelmesek, lassú tűzön 1,5-2 órán át főzzük. Közben ne kevergessük, legfeljebb rázogassuk az edényt.
– A tölteléknek puhának, de a káposztának még roppanósnak kell lennie.
– Fedő alatt pároljuk. Mikor látjuk, hogy elfőtte a levét, mindig öntsünk utána. Fontos azonban, hogy mikor elkészül, a jó töltött káposzta alatt inkább kevés, mint sok lé marad.