Néhány napja történt, hogy az Országgyűlés elfogadta az ellenzék Alaptörvény-módosítását, melynek az volt a célja, hogy az Alaptörvény szövege a közigazgatási bíróságok tervét megelőző állapotot mutassa.
A módosított Alaptörvényt, illetve annak szövegét december 14-én ki is hirdették a Magyar Közlönyben, ám egy nappal később az Igazságügyi Minisztérium közleményben jelezte:
a szerkesztés folyamatában az egységes szöveg előkészítése során technikai hiba történt, ami miatt a szöveg hibásan jelent meg.
A javított verzió még aznap megjelent, ennél azonban érdekesebb, hogy mi került ki belőle. Merthogy kikerült: az Index egy szövegek összehasonlítását végző oldalon azt találta, hogy a különbség a 28. cikkelynél látszik.
A szöveg első változata ugyanis még így szólt: “a bíróságok a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az Alaptörvénnyel összhangban értelmezik. Az Alaptörvény és a jogszabályok értelmezésekor azt kell feltételezni, hogy a józan észnek és a közjónak megfelelő, erkölcsös és gazdaságos célt szolgálnak”.
A másnap megjelent, módosított verzió viszont így: “a bíróságok a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az Alaptörvénnyel összhangban értelmezik. A jogszabályok céljának megállapítása során elsősorban a jogszabály preambulumát, illetve a jogszabály megalkotására vagy módosítására irányuló javaslat indokolását kell figyelembe venni. Az Alaptörvény és a jogszabályok értelmezésekor azt kell feltételezni, hogy a józan észnek és a közjónak megfelelő,erkölcsös és gazdaságos célt szolgálnak”.
A portál szerint az első feltöltésből konkrétan az a mondat hiányzik, hogy
a jogszabályok céljának megállapítása során elsősorban a jogszabály preambulumát, illetve a jogszabály megalkotására vagy módosítására irányuló javaslat indokolását kell figyelembe venni.
Az Igazságügyi Minisztérium a közleményben azt is jelezte, hogy a hiba okának kiderítése érdekében belső vizsgálatot rendeltek el.